Zpět

Probouzející se České středohoří

Lokalita
Černodolský mlýn
Oparno, Chotiměř 48
Kategorie
Navazující
Cena
3 490 Kč s DPH
2 884,30 Kč bez DPH
 

České středohoří je tak trochu zapomenutým rájem. Pojďte společně s námi nahlédnout do této původem sopečné krajiny, která nyní vyniká svými kuželovitými vrcholy bývalých sopek, stepní krajinou a rozkvetlými loukami. Jarní termín není vybrán náhodou, krajina se probouzí ze zimního spánku a my tak budeme moci zachytit širokou barevnou škálu přírody.

Velkou výhodou vícedenních kurzů je, kromě většího prostoru pro fotografování, také příjemná přátelská atmosféra. Nikdo učený z nebe nespadl a víme to nejen my, ale i naši účastníci. A proto si na každém fotografickém workshopu vzájemně pomáháme, radíme a sdílíme své zkušenosti. Ty nám v Oparnu bude předávat hlavně zkušený krajinářský fotograf Tomáš Morkes, který uznává tradiční fotografii, pro kterou je nejdůležitější zajímavá kompozice a dobré světlo. Samozřejmě nás naučí, jak vhodné světelné podmínky rozpoznávat, jak správně exponovat v náročných světelných podmínkách, jak kreativně pracovat s délkou expozice a nebo jak fotografie krajiny upravovat.

Termíny

Aktuálně nejsou vypsané termíny kurzu.

Máte zájem o kurz? Napište nám

Darujte poukaz na kurz

Zobrazit detail kurzu

Reference

Michal Mikušík - Probouzející se České středohoří

Ak chcete najnovsiu nikon techniku na vyskusanie, toto je presne ono. Ak chcete uzasne zabery vychodov a zapadov slnka, toto je presne ono. Ak chcete spoznat novych ludi a naucit sa vela o kompoziici a svetle, toto je presne ono. Ak si chcete pospat a nebavi vas vstavat o 4:30 rano, tak to asi nebude to prave.

Michal Mikušík

Obsah kurzu

Hlavní body programu při ideálním počasí:

 • Fotografování krajiny sopečného původu
 • Fotografování východu a západu slunce
 • Makrofotografie
 • Přednáška o krajinářské fotografii (technika, objektivy, filtry, kompozice, světlo ve fotografii, tipy lektorů)
 • Postprodukce fotografií v Adobe Photoshop

Dále:

 • Přednáška o Českém středohoří (Martin Bareš)

V průběhu celého workshopu bude probíhat neustálá diskuze na různá témata: ovládání fotografické techniky, základy krajinářské fotografie, výbava pro krajinářskou fotografii, volba vhodného ohniska, používání filtrů, hledání vhodného stanoviště. Snažíme se každého účastníka naučit vnímat okolní krajinu, hledat v ní výrazné prvky, přemýšlet nad kompozicí a rozpoznávat zajímavé světelné podmínky, neboť jedině pak je možné pořídit fotografii, která je schopna zaujmout. Není přitom vůbec podstatné z kolika dílčích fotografií byla složena. Vše je podřízeno jen tomu, aby každý účastník měl možnost pořídit co nejlepší snímky (s přihlédnutím k aktuálním povětrnostním podmínkám).

Program a harmonogram kurzu se může přizpůsobovat nebo měnit podle počasí, potřeb studentů nebo podle uvážení lektora. Program je dobrovolný.

Doporučené znalosti a kurzy

 • Základy ovládání zrcadlovky (expoziční programy, měření expozice, zaostřování, WB)
 • Základní fotografické pojmy (čas, clona, ISO, hloubka ostrosti)

Nebo:

Kurz je určen pro všechny mírně pokročilé fotografy a pro absolventy kurzu Začínáme se zrcadlovkou Nikon.

Doporučené vybavení

 • Vlastní zrcadlovka s objektivem
 • Paměťová karta
 • Stativ
 • Dálková spoušť
 • Filtry na objektivy
 • Notebook pro úpravy fotografií
 • Outdoorové vrstvené oblečení, pevné boty
 • Pláštěnka (nebo nepromokavá bunda), čelovka, rukavice, čepice

Fotografické vybavení je možné si bezplatně zapůjčit.

V ceně získáte

 • Fotografický program pod vedením Tomáše Morkese
 • Asistence produktového specialisty Nikon a fotografa krajiny Michaela Juráka
 • Přednášku průvodce a "offroadisty" Martina Bareše 
 • Certifikát od společnosti Nikon
 • Možnost půjčování fotografické techniky a příslušenství

V ceně není zahrnuto ubytování, strava a doprava. Rezervace ubytování viz. instrukce.

Harmonogram

1. den

16:00–17:00
Příjezd, ubytování
17:00–17:30
Úvodní instrukce, seznámení, stanovení programu podle počasí
17:30–18:30
Základy a tipy krajinářské fotografie
18:30–21:00
Fotografování sopečné krajiny a západu slunce
21:00–22:00
Večeře, diskuze nad autorskými fotografiemi krajiny lektorů a účastníků

2. den

5:30–8:00
Fotografování východu slunce z Křížových vršků
8:00–9:00
Snídaně
9:00–12:00
Rozbor pořízených fotografií, úpravy v Adobe Photoshop
12:00–13:00
Oběd
13:00–14:30
Fotografování makra v okolí
14:30–16:30
Diskuze o technice, kompozici a světle ve fotografii
16:30–18:00
Fotografování podvečerní krajiny z vrchu Číčov
18:00–21:00
Přednáška Martina Bareše o historii a krajině Českého středohoří a fotografování západu slunce z vrchu Šibeník
21:00–22:00
Večeře, diskuze a rozbor večerních snímků

3. den

5:30–8:00
Fotografování východu slunce z vrchu Raná
8:00–9:00
Snídaně
9:00–12:00
Rozbor pořízených fotografií, úpravy
12:00–13:00
Oběd
13:00–14:30
Fotografická soutěž fotografií z workshopu
14:30–15:30
Závěrečné zhodnocení workshopu a rozloučení

Další informace

České středohoří- Oparenské údolí

České středohoří je pro většinu z nás zapomenutým rájem. Pro Tomáše je to domovská krajina, kterou má prochozenou tam a zpět a zná ta nejlepší místa pro fotografování.
České středohoří je tvořeno mnoha kopci a horami, které nám poskytnou skvělé útočiště při fotografování východů a západů slunce. Podíváme se tak vrchy v okolí Oparenského údolí- mimo jiné Číčov, Šibeník, Raná nebo Křížové vršky. Samotné Oparenské údolí je šest kilometrů dlouhé, velmi malebné údolí, kterým protéká a místy meandruje Milešovský potok pramenící ve výši 665m v rybníce Březina. V několika místech se údolí rozšiřuje a vytváří tzv. devětsilové nivy (květné podmáčené louky). Oparenské údolí je se sousední Bránou Čech jedinečným rozsáhlým územím v Českém středohoří, kde jsou díky erozi vodního toku odkryty přeměněné a vyvřelé horniny různého rázu.

Tomáš Morkes, lektor

Tomáš je velmi zkušený krajinářský fotograf a lektor fotografických workshopů zastávající názor, že základem kvalitní fotografie je především dobré světlo a kompozice. Protože podle jeho slov právě světlo dává fotografii život, atmosféru a zaujme diváka. Tomáš vám předá své dlouholeté zkušenosti z fotografování v krajinách různých koutů světa, ukáže vám, jak pracovat s fototechnikou nebo filtry a poradí, jak přemýšlet nad kompozic nebo jak najít to nejlepší světlo.

Více o Tomášovi na zde nebo http://www.tomasmorkes.cz/

Michael Jurák, lektor

Michael, kterému nikdo neřekne jinak než Mike, je dlouholetý nadšený fotograf se zájmem o digitální i klasickou fotografii. Přestože ho léta živila svatební fotografie, dnes se věnuje převážně krajinářské a street fotografii. Stejně jako u Tomáše, klíčovým faktorem ve fotografii je pro něj dokonalé světlo a zajímavá kompozice. Patří mezi špičkové odborníky na fototechniku značky Nikon. V této společnosti také pracuje jako školitel. Pravidelně přednáší na tiskových konferencích, kde profesionálům a novinářům prezentuje novinky ze světa fototechniky Nikon. Vede kurzy fotografování a workshopy pro začínající i pokročilé fotografy po celé České republice a na Slovensku.

Více o Mikovi na zde.

Martin Bareš, čestný host

Martin je amatérským fotografem a zakladatelem projektu Offroadsafari, v rámci kterého pořádá off-road expedice industriální i panenskou krajinou severozápadních Čech. Dobrodružnou formou seznamuje hosty s místy, které v průvodcích nenajdete, historií i současností Krušných a Doupovských hor, Mostecké uhelné pánve, ale především právě Českého středohoří. A proto Martin dorazí i na tento workshop, aby nám povyprávěl o přírodních zajímavostech, geologickém vzniku, místních šperkových a sběratelských minerálech, vinařství, židovství nebo historii. 


Více o Martinovi zde.

INSTRUKCE

 • Minimální počet účastníků pro konání kurzu je 8. V případě přihlášení menšího počtu zájemců bude termín zrušen a zaplacené částky refundovány.
 • Maximální počet účastníků je 12.

Turistika

Pozor, harmonogram workshopu obsahuje části lehké turistiky. Nutná je kvalitní obuv a oblečení.

Ubytování

Není zahrnuto v ceně kurzu. Doporučené ubytování je nutné si rezervovat na níže uvedeném emailu nebo telefonním čísle a nejlépe ihned po registraci na kurz, aby se nestalo, že nebude již volná ubytovací kapacita (při rezervaci prosím sdělte, že patříte k Nikon škole):

Černodolský mlýn:

Cena 700Kč/osoba včetně snídaně. Ubytování je ve dvoulůžkových pokojích. Recepce automaticky kombinuje účastníky po 2 osobách na pokoj s rozlišením muži/ženy. Je možné si připlatit za samostatný pokoj, cena pak činí 1100 Kč vč. snídaně. Platbu je třeba uhradit předem.
Storno podmínky ubytování jsou stejné jako u kurzů Nikon školy.

Strava

Není zahrnuta v ceně kurzu. Obědy a večeře budou probíhat většinou v restauraci Černodolský mlýn.

Doprava

Není zahrnuta v ceně kurzu. V případě komplikací s vlastní dopravou nám napište na nikonskola.cz@nikon.com. Můžeme propojit účastníky pro spolujízdu nebo najít další řešení.

Parkování

Je možné přímo před mlýnem.


Lokalita

Oparno
Černodolský mlýn
Oparno, Chotiměř 48