Tým Nikon školy

Stejně jako věnujeme velké úsilí přípravě jednotlivých kurzů, pečlivým výběrem prochází také naši lektoři. Díky tomu máte jistotu, že vám budou své znalosti předávat fotografové s dlouholetou praxí, kteří dokonale ovládají a znají fototechniku Nikon, a zároveň mají zkušenosti také s lektorováním či školením uživatelů fotoaparátů a příslušenství této značky. Přátelský, osobní přístup lektorů, spolu s inspirativní atmosférou na kurzech, nejsou bonusem navíc, nýbrž naprostou samozřejmostí.

Kamil Rodinger

Profesionální fotograf Kamil Rodinger se specializuje především na portrétní a reklamní fotografii. Rád se ale vrací také k reportážní fotografii a externě spolupracuje s řadou časopisů. Hlavním tématem jeho volné tvorby je travelphoto, krajina a streetphoto.

Jako odborný lektor přednášel sedm let v rámci jednodenních kurzů i rekvalifikačního studia v Institutu digitální fotografie v Praze. Kromě působení v Nikon škole pořádá také vlastní kurzy a workshopy a lektoruje pod hlavičkou Ateliéru fotografické praxe.

Více o Kamilu Rodingerovi se dozvíte v rozhovoru na Nikonblog.cz.

Bio

Kamil Rodinger absolvoval Střední průmyslovou školu grafickou, obor užitá fotografie. Po jejím dokončení pracoval osm let jako fotoreportér v tiskové agentuře a týdeníku. Od roku 1990 – s výjimkou let 2001 až 2003, kdy působil jako obrazový redaktor v televizi Nova – pracuje jako nezávislý fotograf.

Jako fotograf se podílel na řadě reklamních kampaní, mimo jiné pro firmy Telefónica O2, České dráhy, letecké společnosti British Airways a Garuda Indonesia, pivovary Staropramen či Pilsner Urquell (SABmiller Europe), společnosti Braun, Philips, Sellier & Bellot, Procter & Gamble, Ferrero Rocher, Henkel, Škoda Auto nebo Strabag.

Společně s několika dalšími českými fotografy se podělil se čtenáři o své zkušenosti v knize Naučte se komponovat kreativně a Večery s fotografem. Kamil Rodinger je členem správní rady Asociace profesionálních fotografů.

Používaná technika

Nikon D800 a D750 s objektivy AF Nikkor 50 mm F1,8D, AF Nikkor 300 mm F2,8 IF-ED, AF-S Nikkor 17–35 mm F2,8D, AF-S Nikkor 28–70 mm F2,8D, AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8G ED VR

Blesky Nikon Speedlight SB-900

Fotografie lektora

Petr Jan Juračka

Vědecký pracovník a fotograf na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Velká část jeho práce se odvíjí od vědecké mikro a makrofotografie. Mezi jeho nejoblíbenější techniky zobrazování přírody patří skládaná světelná a elektronmikroskopická mikrofotografie, makrofotografie, časosběrná a letecká videa, pořízená rádii řízenými drony, či fotografování s použitím externích blesků a vlastnoručně vyrobeného příslušenství. V posledních letech se profesionálně věnuje také videu a časosběrným technikám.


Bio

Petr Jan Juračka spolupracoval jako fotograf na projektech Prirodovedci.cz, NF Neuron; externě fotil pro Zoo Praha. Působil jako lektor fotografických workshopů pod záštitou Českého Švýcarska o.p.s., Národního Institutu pro další vzdělávání a Centra FotoŠkoda, jehož je také reklamní tváří. Za svou tvorbu získal zlatou medaili na International Photography Awards USA, stříbrnou na Px3 Paris a bronzovou na FIAP Youth Biennale. V roce 2014 obdržel cenu Prima Zoom a Nadace Neuron za nejlepší popularizační vědecké video a cenu Camera Magna časopisu FotoVideo za přínos v oblasti popularizace fotografie. Získal také druhé a třetí ocenění za cestovatelské projekce ze soutěžního přednáškového festivalu Caminos v Karlových Varech, dále se umístil na druhém místě v republikovém finále popularizátorů vědy FameLab.Má za sebou přes dvacet autorských a přes třicet skupinových výstav, je autorem či spoluautorem více jak čtyřiceti popularizačních časopiseckých článků o fotografii, cestování či přírodních vědách.

Používaná technika

Nikon D810, D500, D610 objektivy AF-S Nikkor 28 mm F1,8G, AF-S Nikkor 50 mm F1,8G, AF Nikkor 180 mm F2,8D ED-IF, AF-S DX Nikkor 12–24 mm F4G ED-IF

Nikon 1 J1

Nikon Coolpix A

Nikon Speedlight SB-900, SR200

Fotografie lektora

Michael Jurák

Dlouholetý, nadšený fotograf se zájmem o digitální i klasickou fotografii. Patří mezi špičkové odborníky na fototechniku značky Nikon. V této společnosti také pracuje jako školitel. Pravidelně přednáší na tiskových konferencích, kde profesionálům a novinářům prezentuje novinky ze světa fototechniky Nikon. Vede kurzy fotografování a workshopy pro začínající i pokročilé fotografy po celé České republice a na Slovensku.


Bio

Michael Jurák je zkušeným svatebním fotografem, v poslední době ho však také zaujalo téma vztahu člověka a prostředí, převážně městského, v němž žije. Zabývá se také černobílou fotografií na pomezí portrétu, reportáže a street fotografie. Při snímání krajiny se nesnaží zachytit velké celky, jeho vášní je totiž charakteristický detail. Dlouho se věnoval makrofotografii obojživelníků (rosnička zelená) v jejich přirozeném prostředí v okolí slepých ramen řeky Moravy. Michael je dlouholetým členem fotoklubu Okamžiky ve Zlíně. Své snímky prezentoval na více než deseti společných výstavách v České Republice a ve Francii. Dvě autorské výstavy věnoval krajině rodné, jihovýchodní Moravy (My way) a milované jižní Francii (Les Fenetres). Často se účastní fotosoutěží v České a Slovenské Republice i na mezinárodních fotografických salónech. Publikuje v odborných časopisech a na internetu. Vedle digitální techniky pracuje také s klasickým filmem. V rámci vlastního projektu používá též dírkovou komoru a instantní technologie.

Používaná technika

Nikon Df a D3 s objektivy AF-S Nikkor 20 mm F1,8G, AF-S Nikkor 35 mm F1,8G, AF-S Nikkor 50 mm F1,8G, AF-S Nikkor 85 mm F1,8G, AF-S Micro-Nikkor 60 mm F2,8G ED, AF-S Nikkor 70–200 mm F4G

Nikon FM2 s objektivem AF Nikkor 24 mm F2,8D

Nikon F100 s objektivem AF Zoom-Nikkor 35–70 mm F2,8D

Nikon Coolpix A

Blesky Nikon Speedlight SB-800, SB-700, SB-910 a SB-26


Fotografie lektora

Vojtěch Kubec

Vojtěch fotografuje již od dětství. Po studiích na vysoké škole se jako muzikant a milovník improvizace začal velmi intenzivně věnovat fotografování koncertů pro různé hudební weby – už tehdy s digitální zrcadlovkou Nikon. Velmi záhy získal neocenitelné zkušenosti s ovládáním špičkové techniky, ale také cit pro zachycení nejzajímavějších okamžiků a praxi v rychlém zpracování fotografií. Teorii a technice fotografování se učil jak od svého otce – malíře a fotografa, tak od svých budoucích kolegů Pavla Scheuflera a Michaela Juráka. Jeho velkou vášní je také bubnování a focení nočních fireshow, která budou vedle koncertní a street fotografie jedním z témat jeho první autorské výstavy. Panoramatické snímky Vojtěcha Kubce jsou součástí vyhlídky na rozhledně Bolfánek v Plzeňském kraji.

Bio

Fotograf a zároveň muzikant, to je zajímavé spojení dvou uměleckých oblastí, v nichž o inspiraci není nouze. Vojta Kubec se snaží fotografii a dění kolem muziky propojit, usiluje o zachycení nejlepších momentů na pódiu i v diváckém kotli. Protože rád improvizuje a vyhledává okamžiky, kdy je třeba pohotově reagovat na stále se měnící situaci, patří mezi jeho další oblíbené žánry také reportážní a street fotografie. Dlouhodobě spolupracuje s firmou Nikon a Centrem Fotoškoda jako promotér a lektor fotografických kurzů.

Používaná technika

Nikon D700 s objektivy AF Nikkor 20 mm F2,8D, AF-S Nikkor 28 mm F1,8G, AF-S DX Nikkor 35 mm 1,8G, AF Nikkor 50 mm F1,8D, AF Nikkor 85 mm F1,8D, AF Nikkor 180 mm F2,8D IF-ED, AF-S Nikkor 16–35 mm F4G VR

Nikon FM2 s objektivy AiS Fisheye-Nikkor 16 mm F2,8D, Nikkor Ai 35 mm F2,8, Nikkor Series E 50 mm F2, Micro-Nikkor AiS 55 mm F2,8, Nikkor AiS 135 mm F2,8

Nikon 1 V1 a 1 Nikkor 10 mm F2,8

Nikon Coolpix A

Fotografie lektora

Filip Barták

Filip Barták je technickým specialistou ve firmě Nikon – náplní jeho práce je především poradenství a školení týkající se nových produktů značky Nikon. Mezi jeho oblíbené fotografické žánry patří makrofotografie, sportovní fotografie, produktová a ateliérová tvorba. Vede kurzy určené jak začátečníkům, tak pokročilým fotografům.

Bio

Filip Barták má za sebou dlouholetou praxi v oboru digitální i klasické fotografie, spolupracoval s webovými magazíny i tištěnými časopisy. V současnosti se věnuje převážně sportovním reportážím. S oblibou fotografuje sponzorovaná golfová utkání, mnohé jeho snímky byly publikovány. Dříve provozoval, a také pronajímal, ateliér vybavený pro portrétní, figurální a produktovou fotografii. Ve své práci se snaží maximálně zužitkovat dostupné fotografické příslušenství, jako jsou externí blesky, ateliérové vybavení a další. V poslední době se věnuje také natáčení videa digitálními zrcadlovkami a zajímá se o téma využití RC techniky při záznamu fotografií a videa. Jeho velkým koníčkem je stará analogová technika, hlavně střední formát.

Používaná technika

Nikon D810 s objektivy AF-S Nikkor 20 mm F1,8G ED, AF-S Nikkor 35mm F1,8G ED, AF-S Nikkor 85 mm F1,8G, AF-S Nikkor 80–400 mm F4,5–5,6G ED VR

Nikon Coolpix A

Nikon 1 V1 s objektivem 1 Nikkor VR 10–100 mm F4,5–5,6 PD-ZOOM

Fotografie lektora

Jakub Sodomka

Fotografie v podání Jakuba Sodomky je čistě nekomerční autorskou tvorbou, realizovanou naprosto svobodně a bez omezení. Svůj žánr označuje jako lifestyle fotografie. Pracuje téměř výhradně s přirozeným osvětlením, rád fotografuje v protisvětle, vystačí si se dvěma až třemi objektivy. Modelky si do svých projektů vybírá zásadně sám – preferuje přirozenou krásu, osobní náboj a spontánnost. Baví jej improvizovat a hrát si s náladou na snímcích.


Bio

Absolvent Střední uměleckoprůmyslové školy pracuje na volné noze jako artdirector a designér. Podílel se na mnoha komerčních projektech v reklamní sféře. Za svoji práci obdržel Zlatou medaili v kreativní soutěži Young Lions v České Republice a následně na prestižním mezinárodním festivalu Cannes Lions (Francie) získal bronzovou medaili v soutěži Young Cannes Lions, jíž se zúčastnilo 42 týmů z celého světa.

V oblasti fotografie se však nezabývá komerčními zakázkami, věnuje se pouze volné tvorbě. V roce 2014 vyhrál tematickou soutěž Svatba jak má být na webu ifotovideo.cz, běžně se ale fotosoutěží neúčastní. Preferuje publikování na internetu, na němž si cení zejména okamžité zpětné vazby a interaktivity.

Používaná technika

Fotoaparát: Nikon D600

Objektivy: AF-S Nikkor 20 mm F1,8G, AF-S Nikkor 50 mm F1,8G, AF-S Nikkor 85 mm F1,8G


Fotografie lektora

Petr Slavík

„Fotograf na cestách“ Petr Slavík není svou fyzickou konstitucí žádná třasořitka, a navíc má pro strach uděláno – byť, jak o sobě říká, pud sebezáchovy má vyvinutý dostatečně. Člověku, který si lehne pod grizzlyho nebo slonici, se to ale věří trochu obtížně. To všechno dělá z lásky ke zvířatům a k fotografii, kterou zprostředkovává užaslým divákům exotické šelmy a jiná zvířata. S oblibou říká, že kdyby lvi a tygři pobíhali po nábřeží v Ústí nad Labem, kde žije, pokud zrovna nepobývá v Africe, nikam by nejezdil a zůstal by fotit doma.

Bio

Petr Slavík se nejprve jen tak toulal po světě s pár dolary v kapse a se svobodou v srdci. Dnes se do divočiny vydává s batohem plným fototechniky. Jezdí do tropických deštných pralesů, na zamrzlé pláně Arktidy nebo do hustých lesů Minnesoty…Jako fotograf přírody ví, že ta obdaruje hlavně trpělivé a pokorné pozorovatele. A tak je stále na cestě za jejími mizejícími panenskými krásami a za vymírajícími nebo dosud málo prozkoumanými živočišnými druhy.

Za své fotografie získal Petr Slavík řadu mezinárodních cen, mezi které patří i Photographer of the Year 2011 nebo zlatá medaile v soutěži Trierenberg Super Circuit. Je autorem publikace Divoká srdce věnované tvorům chovaným v zajetí a spoluautorem knihy Divoká planeta. Pravidelně publikuje v magazínech zaměřených na fotografii, přírodu a cestování. Má za sebou řadu autorských výstav.

Petr Slavík nikdy nezapomíná, proč to vše vlastně dělá. Výtěžky z dražeb jeho fotografií podporují ochranářské projekty mladých vědců v různých částech světa a chov ohrožených druhů v zoologických zahradách.

Používaná technika

Nikon D3 a D800 s objektivy: AF-S Nikkor 14–24 mm F2,8G ED, AF-S Nikkor 24–70 mm F2,8G ED, AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8G ED VRII, AF-S Nikkor 200–400 mm F4G ED VRII a AF-S Nikkor 600 mm F4G ED VR


Fotografie lektora

Jiří Tvaroh

Jiří Tvaroh sám sebe nazývá univerzálním fotografem. Zabývá se komerční reklamní fotografií, portréty, fotografuje reportáže a… hlavně je vyhledávaným svatebním fotografem, který působí nejen po celé České republice, ale i v zahraničí. Svoje znalosti a zkušenosti neváhá předávat ostatním fotografům na vlastních workshopech a nyní také na kurzech Nikon školy.

Bio

Jiří Tvaroh se fotografování začal vážněji věnovat ve svých sedmnácti letech. Na utváření jeho stylu měla posléze velký vliv reklamní agentura Art4Promotion z Českých Budějovic, se kterou několik let úzce spolupracoval. Nyní fotí více než deset let na volné noze, přičemž klade důraz jak na kvalitu výsledku, tak na přání klienta a zohledňuje též užití výsledné fotografie.

Zaměřuje se na reportážní a reklamní fotografii, velkou část jeho práce však tvoří svatební fotografie. Svatby fotografuje nejen v Česku – perličkou je svatba z místa korunovací českých králů, Katedrály sv. Víta v Praze –, ale i za hranicemi, například v italských Benátkách, ve Francii, v Německu či Rakousku.

Posledním významným projektem Jiřího Tvaroha jsou fotografické kurzy, které již čtvrtým rokem pořádá v Českých Budějovicích.  Na workshopech je kladen velký důraz na individuální přístup – 5 až 6 účastníkům se věnují dva lektoři. Aktuálně pořádá Jiří Tvaroh kurzy pro začátečníky, pokročilé, tematické kurzy věnované portrétu v ateliéru a fotografické výlety.

Používaná technika

Fotoaparát: Nikon D4

Objektivy: AF-S Nikkor 24–70mm F2,8G ED, AF-S Nikkor 70–200mm F2,8G ED, AF-S Nikkor 85 mm F1,8G, AF-S Nikkor 20 mm F1,8G, 24mm f/3.5D ED PC-E, Nikkor, 105mm f/2.8G AF-S VR Micro Nikkor

Blesky: SB-900, SB-700


Fotografie lektora

Milan Blšťák

Makrofotografii se intenzivně věnuje od roku 1997, kdy začal hledat a pořizovat první makrozáběry. Postupně si vypracoval vlastní metody a postupy zaznamenávání makrosvěta na diapozitivy a vytvořil si svůj specifický styl vyznačující se nejen používáním nových technik, ale i osobitým způsobem hledání fotografických motivů. 

Specializuje se na čisté přírodní záběry vody ve všech skupenstvích (rosa, led, námraza, kapky deště) a na hledání nezvyklých motivů ve specifických podmínkách makrosvěta. Až do roku 2011 fotografoval pouze na diapozitivy, v současné době pracuje s digitální technikou a stále více se soustředí na objevování nových „digitálních" postupů a možností.

Bio

V době, kdy Nikon začal na trhu nabízet první makropříslušenství (objektivy, kroužky, makroblesky), našel Milan Blšťák v makrofotografii svůj nový svět. Jako první v ČR vystavil v roce 1998 na výstavě v Praze na Staroměstském náměstí pětadvacet makrosnímků ve formě velkoplošných obrazů. Do dnešního dne uskutečnil v pravidelných intervalech téměř 60 autorských výstav v ČR i v zahraničí. Jeho fotografie se od roku 1999 pravidelně objevují v časopisech a publikacích, v rozhovorech o makrofotografii, na prezentacích a přednáškách. 

V roce 2000 získal ocenění v soutěži Czech Press Photo v kategorii Příroda a životní prostředí. V roce 2006 byl zařazen mezi 25 významných českých fotografů v knize Naučte se komponovat kreativně a v roce 2007 vyšla jeho kniha Příběhy (ne)obyčejné makrofotografie pojednávající o filozofii, fotografování a hledaní makrosvěta. Jeho velkoplošné makrofotografie zdobí dnes už stovky soukromých i firemních interiérů. 

Blšťákovy záběry čisté přírody jsou typické svou bezprostředností – jsou vystavovány a prezentovány bez znatelných retuší a úprav, přičemž každý snímek v sobě nese příběh a nezvyklou náladu. Podepsané originály jeho fotografií byly úspěšně vydraženy na několika veřejných charitativních aukcích.

Používaná technika

Nikon F90X, Nikon F100 a Nikon D3X s objektivy AF Micro Nikkor 60 mm F2,8 D, AF Micro Nikkor 70--180 mm F4,5--5,6 D, AF-S Micro Nikkor 60 mm F2,8 G ED, AF-S Nikkor 50 mm F1,8G

Makropříslušenství: mezikroužky Nikon PK-12, PK-11, makroměch Nikon BELLOWS PB-6

Blesky: makroblesk Nikon Macro Speedlight SB-21 (pro analog), zábleskový kit Nikon Macro SB-R1C1 (pro digitál), Nikon Speedlight SB-800, SB-900, SB-26 a SB-28


Fotografie lektora

Dan Vojtěch

Mladý talentovaný fotograf s velmi kreativním přístupem k tvorbě. Ve světě fotografie je vnímán a oceňován zejména jeho originální přístup ke sportovní fotografii, stejně dobře však fotí například i reklamní a další komerční projekty. Spolupracuje také na natáčení videí. Dan Vojtěch je ambasadorem Nikonu a patří také do elitní skupiny světových Red Bull fotografů.

Bio

Dan Vojtěch byl fascinován fotografií již v raném věku. Poté co objevil otcovu ruskou zrcadlovku Zenit E a vložil do ní první film, bylo o jeho další kariéře rozhodnuto. Pro bývalého skateboardistu bylo zcela přirozené začít s focením sportu, další žánry si osvojil při studiu reklamní fotografie na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, o kterém říká: „Byl jsem denně obklopen fotografií, a z toho opravdu nebylo úniku.“ Už během studia fotografoval pro časopisy Board a Dirtbiker, pro které poté pracoval více než pět let. V současné době má Dan Vojtěch vlastní studio v Praze, fotografuje však téměř po celém světě. Miluje čisté obrazy, geometrické kompozice, tvrdé světlo a snímky s jasným konceptem. Dan Vojtěch pracuje pro významné klienty, jako je Red Bull, Nikon, Birell, T-Mobile, Maxima nebo Ragwear.

Používaná technika

Nikon D810, Nikon D4s s objektivy AF-S Nikkor 28–70 mm F2,8D, AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8G ED VR II, PC-E Nikkor 85 mm F2,8D ED, 16mm f/2.8D AF Fisheye-NIKKOR,  a blesky Nikon SB-910

Martin Přívratský

Filmař, režisér a producent Martin Přívratský svou kariéru začal tvorbou videoklipů pro skupinu Vypsaná fixa, natočil několik televizních pořadů o životním stylu a extrémních sportech. Stál u zrodu jedné z prvních relací o extrémních sportech u nás, magazínu Contest. Pracuje na dokumentárních projektech, filmech o filmu tzv. „making of“, ale například také na virálních reklamách.

Bio

V roce 2007 dokončil Martin Přívratský svůj první dokumentární film – BMX road movie s názvem Berlin Trip '07, pojednávající o cestě několika BMX jezdců na Rebel jam do Německa. O pět let později, v roce 2012 se dočkal premiéry celovečerní dokument Tomorrow Will Be Better, mapující boj FMX jezdce Libora Podmola o titul mistra světa ve freestyle motokrosu. Film byl oceněn na několika festivalech, obdržel diváckou cenu na Českých lvech a jako jediný tuzemský dokument se prodal v Hollywoodu do americké distribuce.  V roce 2013 dokončil Martin Přívratský spolu s Danem Vojtěchem 26minutový dokument o životě v Los Angeles, nazvaný L. A. People.  Martin je autorem řady virálních videí a reklam pro Škoda Auto, Snickers, Nikon, Red Bull a další. Aktuálně se věnuje natáčení krátkých spotů, „making of“ a připravuje nový dokumentární film. 

Používaná technika

Nikon D750

Richard Černohorský

Rodák z Liptovské Tepličky na Slovensku. Nadšenec do astrofotografie. Fotografování galaxií a vesmírných mlhovin mu nedá spát. Richard je absolventem dvouletého Astronomického kurzu v Štefánikově hvězdárně v Praze, redaktorem ephoto.sk, kde vzdělává a motivuje začátečníky v oboru astrofotografie.

Bio

Richard Černohorský je absolventem ČVUT v Praze. Fotografovaní se začal věnovat v roce 2010, nejdřív jako krajinář. Jeho nejoblíbenější lokalitou – odkud také pochází – jsou Nízké Tatry. Asi díky zdejším výtečným nočním podmínkám velmi brzy propadl astrofotografii. Přestože tento žánr vyžaduje velké odhodlání a trpělivost, při každé vhodné příležitosti vyráží na tmavá místa naší republiky. Je velkým fanouškem techniky, a část vybavení si dokonce sám sestrojil. Za svůj největší úspěch považuje instalaci chlazení snímače do svého fotoaparátu. V současnosti je spolupracovníkem Štefánikovy hvězdárny v Praze a redaktorem portálu ePhoto.sk, kde se snaží předávat své zkušenosti začátečníkům.

Používaná technika

Nikon D7000

Nikon D810A

AF-S Nikkor 24 mm F1,4G ED

AF-S Nikkor DX 35 mm F1,8G

AF-S Nikkor 300 mm F4,0E PF ED VR

AF-S Nikkor DX 16–85 mm F3,5–5,6G ED VR

Fotografie lektora

Marek Musil

Jako módní a reklamní fotograf si vytvořil velmi osobitý styl, který svou působivostí inspiroval mnohé reklamní agentury. Neúnavné hledání autenticky silného výrazu v profesionální práci ho přirozeně přivedlo k umělecké fotografii.

Rebel s moravskou krví v těle a světonázorem renderovaným pobyty v celé Evropě, severní Africe, na Blízkém východě, v Izraeli i v tolik milovaném New Yorku a vlastně celých Spojených státech. Dnes žije v Praze a fotí pro většinu předních módních a lifestylových magazínů i reklamních agentur tuzemské provenience. Přesto stále zůstává na zemi, rockerem s fantazií a sny, který si pomalu, ale jistě naplňuje svoje touhy po autenticitě zachyceného momentu i jeho intenzitě.

Bio

Fotograf Marek Musil začínal v grunge stylu 90.let jako muzikant, který podlehl alternativnímu rocku, běsnění elektrických kytar a hlavně magickým úderům do bubnů. Jeho hudební světonázor ho pomalu, ale jistě přesvědčil o síle jednoho okamžiku, který stojí za to zachytit a nepustit. Jenže černobílé focení kapel, koncertů a kamarádů mu bylo málo, chtěl barvitě vidět, slyšet a žít. Vydal se proto se svým foťákem na cesty po Evropě, Severní Africe, na Blízký východ a v Izraeli našel na chvíli druhý domov. Ale kde se cítí opravdu skvěle a stále se tam vrací, jsou Spojené Státy, protože tady objevil kromě kontroverzní Ameriky svět komerční a módní fotky. Jeho poslední zastávkou je role energického fotografa, který již 7 let fotí pro přední české módní a lifestylové magazíny a reklamní agentury.

Používaná technika

Nikon D800E

AF-S Nikkor 24–70 mm F2,8G ED

AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8G ED VR

AF-S Nikkor 50 mm F1,4G

Fotografie lektora

Tomáš Hulík

Tomáš Hulík je slovenský přírodovědec, dokumentarista a wildlife fotograf. Je ambasadorem společnosti Nikon a členem Asociacie profesionálních fotografů SR.

Bio

Absolvent Fakulty přírodních věd Univerzity Komenského. Založil a vedl vědeckou organizaci LENS, spolupracoval na vědeckých a fotografických expedicích v Rusku, Sakhalinu, Borneu, Malajsii, Jižní Korei, Indonésii, Mongolsku a Keni. Pracuje ve filmovém světě jako režisér, kameraman a producent. Podílel se na filmech vysílaných na ORF, ZDF, ARTE a Discovery Channel. Další známe filmy: Vysoké Tatry - divočina zamrznutá v čase, Návrat Rysov, Král nebes - orel skalní, Cesty Slovenskom. Jeho fotografie z divočiny jsou zveřejňované v magazínech National Geographic, GEO, Wildlife, Universum a v dalších. Skvělý wildlife kameraman, fotograf a cestovatel Tomáš Hulík se stal v roce 2016 ambasadorem společnosti Nikon na Slovensku.

Používaná technika

Nikon D810, Nikon D4, Nikon D500 a objektívy: AF-S NIKKOR 14-24MM F/2.8G ED, AF-S NIKKOR 28-300MM F/3.5-5.6G ED VR, AF-S VR MICRO-NIKKOR 105MM F/2.8G IF-ED, AF-S NIKKOR 200-400MM F/4G ED VR II, AF-S NIKKOR 200 – 500 MM F/5,6E ED VR, AF-S NIKKOR 600MM F/4G ED VR, AF-S NIKKOR 24 – 70 MM F/2,8E ED VR

Fotografie lektora

Jan Šmíd
Jan Šmíd se zaměřuje výhradně na krajinářskou fotografii. Jeho tvorbě dominuje panoramatická fotografie, ať už denní nebo noční krajiny. Při své práci používá moderní fotografické metody, jako je expoziční bracketing, antireflex, focus bracketing, práce s paralaktickou montáží atd. Již pátým rokem lektoruje vlastní fotografické workshopy, organizuje foto expedice a provozuje Individuální fotografickou školu.

Bio

Jan Šmíd se fotografování nevěnuje od narození, jak někteří kolegové s humorem a nadsázkou uvádějí. Ani se mu fotografování nestalo „láskou na první pohled“. V roce 2009 si však pořídil tzv. falešnou zrcadlovku (EVF) značky Nikon, kterou následně vyměnil za klasickou zrcadlovku Nikon se setovým objektivem 18–105mm. V průběhu dalších let se fotografování začal věnovat stále více a profiloval se výhradně jako krajinářský fotograf.

Jeho tvorba je typická skládáním fotografií, ať už různých expozic či rovin zaostření. Neomezuje se jen na denní krajinářskou fotografii, ale také velmi rád fotí noční krajinu s hvězdami či jen samotné vesmírné objekty. Již pátým rokem lektoruje vlastní fotografické workshopy a pořádá foto expedice. Jeho nejoblíbenější destinací jsou norské Lofoty. Díky tomu se také Jan Šmíd intenzivně věnuje fotografování polární záře.

Za svoji tvorbu získává četná ocenění na mezinárodních fotografických soutěžích. Za nejcennější považuje stříbrnou medaili z Tokia, dvě stříbra z Paříže či dvě zlaté medaile a jednu stříbrnou z Moskvy. Je autorem konceptu s názvem Fotovinobraní, v němž kombinuje fotografování jižní Moravy a Toskánska spolu s výkladem a degustováním vín.

Koncem roku 2017 vybojoval pro Českou republiku jeden z nejprestižnějších fotografických titulů QEP (Qualified European Photographer), který uděluje Federation of European Photographers.

Používaná technika:

Fotoaparát: D750, D500, D810A

Objektivy: AF-S NIKKOR 20 MM F/1,8G ED; AF-S NIKKOR 24MM F/1.4G ED; AF-S NIKKOR 35MM F1.4G; AF-S NIKKOR 50MM F/1.4G; AF-S NIKKOR 70-200MM F/2.8G ED VR II; AF-S NIKKOR 300 MM F/4E PF ED VR, AF-S NIKKOR 200–500 MM F/5,6E ED VR

Fotografie lektora

František Ortmann

Držitel několika ocenění CZECH PRESS PHOTO poslední získal za 1.místo Zlaté oko v kategorii Lidé ,o nichž se mluví. Samostatná retrospektivní výstava portrétů ve Sbírce moderního umění Národní galerie. Věnuje se fotografování gastronomie a úzce spolupracuje v tomto oboru s magazínem BarLife, pivovary Budějovický Budvar, Staropramen a několika významnými restauracemi. Již šest let fotografuje příběhy spojené s tetováním ,přímo k tomuto projektu vytvořil web www.tattoo-names.com a vydal stejnojmenou knihu portrétů, fotografie z tohoto projektu představil na několika výstavách po celé republice, které shlédlo několik tisíc návštěvníků.

Řadí se k nejmladším samostatně vystavujícím fotografům v Národní galerii (ve 33 letech zde vystavil více než 50 velkoformátových portrétů).

V posledních letech se zaměřuje převážně na studiovou a reportážní fotografii, z jeho fotoaparátu spatřily světlo světa fotografie mnoha osobností. S fotografiemi Ortmanna se setkáme na nosičích umělců české i slovenské scény, např.u Karla Gotta, hudební skupiny Lucie a Kabát, Hany Hegerové, Leony Machálkové, D.M.I.B., NO NAME, Wanastovi Vjecy .Velmi podstatnou část zaujala v jeho profesním životě fotografie divadelní. Exkluzivně fotograficky zaznamenal muzikály Monte Cristo a Johanka z Arku. Na půdě Státní opery Praha fotografoval inscenace jako je Polský žid, Adriana a Modrovous, La Traviata, Aida, Don Giovanni, Cirkus Terra, Sloní muž, z baletu Hamlet a Novosvětská a řadu dalších. Dokumentoval operní dění v Národním divadle v Praze, kde exkluzivně fotografoval několik desítek inscenací od Prodané nevěsty po Dona Giovanniho V roce 2006 vydalo Národního divadlo publikaci Ring, fotografickou retrospektivu projektu Prsten Nibelunguv od Richarda Wagnera , kde František uveřejnil mnoho ze sv‎ých fotografií a získal za ně významné ocenění od GIP. Již sedm let dokumentuje festival nového cirkusu Letní Letná.

Tomáš Stehlík

Skvělý a zkušený šéfkuchař se světovými zkušenostmi.

Bio

Tomáš Stehlík je zástupcem třetí generace kuchařů v rodině. S řemeslem začínal v pouhých dvanácti letech, v dospělosti prošel předními českými podniky (Savoy, Marriott, Obecní dům, Mövenpick, Corinthia Panorama), na palubách zaoceánských lodí Radisson Seven Seas obeplul skoro celý svět a po návratu na pevninu otevíral v pozici Executive Chef první Buddha Bar hotel na světě. Přestože je velkým zastáncem české kuchyně - a pod vedením skvělých francouzských kuchařů si oblíbil i jejich jídla - je jeho největší doménou a srdeční záležitostí kuchyně asijská, kterou poznal na cestách. Tomášovo pojetí asijských jídel respektuje autentičnost, ale dokáže i překvapit perfektním prolínáním s kuchyněmi západního světa. Z pozice partnera bdí nad kuchařskými týmy restaurace Porto v Karlíně, Restaurace s pivovarem Na Lochkově a také asijského bistra Woker, kde i nejčastěji navléká zástěru. Navíc zde spolupracuje se čtvrtou generací kuchařů Stehlíků, synem Štěpánem.

Libor Vaicenbacher

Liborova cesta k fotografii živé přírody vykrystalizovala z jeho celoživotního zájmu o přírodu a učitelství biologie, které ho živí. Fotografii Libor chápe nejen jako výtvarnou disciplínu, ale s ohledem na jeho profesi jako cenný informační kanál. Jeho cílem je přiblížit divákovi estetickou formou to, co by zůstalo jeho očím běžně skryto. Hlavním tématem jsou ptáci, za kterými Libor cestuje po celém světě a zejména pak do tropů Střední a Jižní Ameriky. Liborovy snímky lze shlédnout na cestovatelských a ornitologických přednáškách, v tištěných (Vesmír, Příroda, Téma aj.) a webových publikacích (National Geographic). Jeho práce je od počátku spojena s technikou Nikon, ať již se jedná o fotografické vybavení, ale i dalekohledy a mikroskop.

Bio

Vystudoval PdF UP obor učitelství. Během svého postgraduálního studia se věnoval zkoumání vlivu cizokrajných, uměle zakládaných blahovičníkových plantáží na druhovou rozmanitost ptáků jihoamerických And. V Kolumbii, Peru a zejména Ekvádoru strávil více než rok a půl života. Během té doby zkoumal, nahrával a také fotografoval jejich skryté (nejen) ptačí obyvatele. Některé druhy byly takto zachyceny fotoaparátem vůbec poprvé ve svém přirozeném prostředí. Kromě fotografování a studia ptáků, pracuje Libor příležitostně jako průvodce po zemích Jižní Ameriky, ale také Jihoafrické Republice, Lesothu, Swazijsku, Botswaně, Zimbabwe a Namibii. Jeho současný profesní život je spjat s výukou Biologie na Gymnáziu a ZŠ pro sluchově postižené, v Praze.


Používaná technika

Nikon D750, D500 s objektivy AF-S Nikkor 28 mm F1,8G, AF-S Nikkor 50 mm F1,8G, AF-S Nikkor 70–200 mm F2,8G ED VR, Nikon 200-500mm f/5,6 E ED VR

Nikon Coolpix A

Nikon Speedlight SB-900, SB-800

Dalekohled Nikon monarch 8x42

Mikroskop Nikon EZ-micro stereoscopic microscope

Fotografie lektora

Tým lektorů Nikon školy už tedy znáte, teď už stačí jen, vybrat si správný kurz