Zpět

Expedice Nepál 2020

Lokalita
Nepál
Káthmándú
Kategorie
Pokročilé
Cena
74 000 Kč
 

Trek okolo Annapurny je pravděpodobně jeden z nejkrásnějších treků na světě. Začíná v subtropickém dolním údolí Marsyangdi, kde dominují Gurung a Thakali etnika, a končí v severní buddhistické oblasti. Můžeme se tedy těšit nejen na nádhernou rozmanitou přírodu a krajinu, ale i na kulturně různorodou oblast.

Trek začneme podél řeky Marsyangdi, půjdeme po snadných stezkách a visutých mostech, přes rýžové terasy a lesy. Pomalu tedy budeme nabírat výšku a dobře se aklimatizujeme. Hned na začátku budeme mít možnost vidět osmitisícové Manáslu. Za Pisangem na nás čekají úžasné výhledy na zasněžené a zaledněné vysoké vrcholy včetně Annapurny II, III a IV. Uvidíme také šestou nejvyšší horu světa Dhaulagiri. Tato odlehlá oblast leží v deštném stínu tvořeném hřebenem Annapuren. Krajina je zde plná borovic, jalovce a rhododendronu. Obrovské ledovcové morény jsou často hluboce narušené větrnou erozí a vytváří fantastické útvary. Na naší cestě rozhodně nemineme Tilicho Lake ( 4 919 m ), které je nejvýše položeným jezerem na světě. Sedlo Thorong La ( 5 416 m ) je jedním z vrcholů tohoto treku. Po jeho přechodu dojdeme k Muktinathu a pak do Jomsomu. Cestou budeme mít možnost vidět tibetské kláštery vysoko v horách a taktéž navštívit unikátní chrámový komplex v Muktinathu. Z Jomsonu se vydáme na dramatický horský let do lázeňské Pokhary a tím uzavřeme nezapomenutelný výlet okolo Annapurny.

Ale pozor! Nepál je návykový! A málokoho uspokojí jen jedna návštěva.. :)

Expedice je organizována cestovní agenturou Utmost Adventure.

Termíny

Aktuálně nejsou vypsané termíny kurzu.

Máte zájem o kurz?

Zřídit hlídacího psa

Darujte poukaz na kurz

Zobrazit detail kurzu

Obsah kurzu

Den 01 14.10.: Káthmándú ( 1 400 m ):

Vítejte v Nepálu, zemi Himálaje. Po příletu na mezinárodní letiště Tribhuvan na vás bude čekat zástupce agentury Utmost Adventure a zprostředkuje vám odvoz do hotelu. Večer, po čase potřebném na odpočinek, se setkáme a přesuneme na společnou večeři do typické nepálské restaurace v srdci Káthmándú, kde po jídle proběhne seznámení se se základními informacemi o treku.

 • Ubytování: Hotel, Nadmořská výška: 1 400 m

Den 02 15.10.: Prohlídka Káthmándú:

Ráno po snídani vyrazíme s průvodcem na nenáročný výlet po památkách světového dědictví v Káthmándú a okolí. Pozveme vás na návštěvu nejvýznamnějšího hinduistického chrámu Pashupatinat, kde se mimo jiné nachází slavná svatyně boha Šivy navštěvovaná mnoha přívrženci a svatými muži Sádhui, a kde můžeme být svědky posvátných kremačních pohřebních obřadů na břehu řeky Bagmati. Poté se přesuneme k impozantní stupě Buddhanat, jež je významným buddhistickým centrem, kde vládne nezapomenutelná atmosféra planá modlitebních mlýnků, třepotajících se modlitebních praporků a melodického zvuku pronášených modliteb. Po obědě nás čeká Swayambhunath známý také jako Opičí chrám nacházející se na vrcholu nejvýše položeného místa v Káthmándú, které nabízí výhledy na celé údolí. Následuje průzkum starého královského paláce Durbar Square, kde nalezneme spoustu chrámů a pozoruhodné architektury. Večer si dáme společnou večeři, představíme si členy týmu, který nás bude doprovázet, podrobněji se seznámíme s fungováním na treku a budeme si užívat atmosféru Nepálu.

 • Ubytování: Hotel, Hodiny: 6, Nadmořská výška: 1400m

Den 03 16.10.: Káthmándú – Beshisahar ( 750 m ) / Bhulbhule ( 902 m ) do Dharapani ( 1 943 m ): 

Začínáme dlouhou cestou z Káthmándú brzy ráno. V Beshisaharu přestoupíme na jeepy a přes Syange budeme pokračovat po „zajímavé” cestě až do Dharapani. Na cestě si vychutnáme krajinu Nepálu s jeho zelenými kopci, vinoucími se řekami, terasovitými farmami a samozřejmě s mohutným Himálajem.

 • Ubytování: Lodžie, Hodiny: 9, Nadmořská výška: 1 943 m

Den 04 17.10.: Dharapani do Chame ( 2 670 m ):

Z Dharapani nás čeká snadná procházka do Bagarchapu. Uvidíme první tibetský klášter a můžeme také poprvé vidět Annapurnu II a Lamjung Himal. Dnes také zdoláme několik strmých zalesněných hřebenů a překonáme několik sesuvů půdy na cestě do Chame. Neměli bychom zapomínat na to, že budeme přivítáni pozoruhodnými pohledy na Lamjung Himal, Annapurna II a Annapurna IV ( 7 525 m ). Budeme míjet malé horké prameny, u kterých můžeme chvíli odpočívat. Stezka je vedena lesem, po hrbolatém chodníku okolo horkých pramenů a vodopádů. Přejdeme dřevěný most a dojdeme do Chame.

 • Ubytování: Lodžie, Hodiny: 8, Nadmořská výška: 2 670 m

Den 05 18.10.: Chame do Pisang ( 3 200 m ):

Dnešní den budeme procházet po břehu řeky, přes hluboké lesní úzké údolí a protneme řeku pomocí dlouhého mostu. Poté překročíme další most, odkud se skutečně začíná objevovat pohled na stoupající skalní stěnu Paungda Danda. Cesta pokračuje výstupem do Pisangu, který se rozprostírá ve výšce mezi 3 200 m a 3 300 m.

 • Ubytování: Lodžie, Hodiny: 6, Nadmořská výška: 3 200 m 

Den 06 19.10.: Pisang do Manang ( 3 535 m ):

Postupujeme po stezce, která nás vede do Horního Pisangu přes vesnici Geru a Ngawal. Je před námi vynikající výhled na krásnou krajinu a mohutné hory včetně Annapurna II, IV, Tilicho a Pisang. Zastavíme na krátkou návštěvu kláštera Braga, který je nejstarší a největší v regionu. Pokračujeme v našem treku k největšímu tibetskému osídlení v oblasti Manang.

 • Ubytování: Lodžie, Hodiny: 7, Nadmořská výška: 3 535 m

Den 07 20.10.: Aklimatizace v Manangu ( 3 535 m ):

Dnes strávíme jeden den aklimatizací v Manangu. Celý den trávíme buď tím, že děláme pěkné fotoprocházky s nádhernými výhledy kolem vesnice tak, abychom si zvykli na nadmořskou výšku. Nebo existuje možnost dlouhé túry na ledovcové jezero, případně krátký výlet k jezeru Gangapurna. Nedaleko je krásný klášter, který také stojí za návštěvu.

 • Ubytování: Lodžie, Hodiny: 6, Nadmořská výška: 3 535 m

Den 08 21.10.: Manang do Siri Kharka ( 4 060 m ) a do Tilicho Base Camp ( 4 140 m )

Z Manangu vykročíme západními branami a sestupujeme k řece. Přejdeme ji a pokračujeme po její jižní straně přes jehličnatý les. Poté, co dorazíme do vesnice Kangsar, kráčíme dále směrem k Siri Kharka a projdeme cestou okolo kláštera. Cesta do kopce by mohla být únavná, ale budeme mít Gungang Himal a Mt. Chulu v pozadí, aby nám zkrášlovaly výhledy :-) Přestože cesta z Siri Kharky do základního tábora Tilicho není příliš strmá nebo fyzicky náročná, může být vyčerpávající, protože musíme chodit po úzkých cestách na volné suti. Naše stezka prochází středem sesuvů půdy, díky nímž se podél cesty objevují působivé skalní útvary.

 • Ubytování: Lodžie, Hodiny: 8-9, Nadmořská výška: 4 060 m 

Den 09 22.10.: Výstup k Tilicho jezeru ( 4 949 m ) a zpět do Siri Kharka:

Po počátečním náročném strmém začátku pokračuje naše stezka po úpatí v mírnějším sklonu. Na cestě si užíváme yaky, koně a další zvířata podél cesty. Na druhé straně rozvodí je Tilicho Lake, velké okázalé a krásně položené jezero ležící na úpatí severní strany Tilicho Peak. Jezero bylo nazváno vedoucím francouzského expedičního týmu jako „Velké ledovcové jezero“. Je také významné místo pro hinduisty, protože toto posvátné jezero se objevuje v jednom z nejsvatějších textů hinduistů, Ramayan. Sledujeme naše stopy zpět a vrátíme se do Siri Kharka.

 • Ubytování: Lodžie, Hodiny: 6-8, Nadmořská výška: 4 060 m

Den 10 23.10.: Siri Kharka přes Yak Kharka ( 4 040 m ) do Thorang Pedi ( 4 420 m ):

Opouštíme Siri Kharku a sestoupíme do Khangsar Village. Cestou procházíme okolo Tare Gumba, což je tisíciletý klášter, který je pro místní obyvatele velmi důležitý. Procházíme obcí Khangsarm, která je, kromě příležitostných pastevců během festivalového období, neobývaná. Sledujeme skalní stěnu z Khangsaru. Jdeme dále, dokud nedosáhneme sezónního mostu v údolí Thorang Khola. Po překročení řeky jsme na chvíli stoupali na náhorní plošinu. Pokračujeme dále, dokud se nedostanete do Yak Kharky. Cesta do Thorang Phedi je do kopce. Za nějakou dobu od startu překročíme závěsný most a dorazíme do vesnice Ledar. Vystoupáme dále a projdeme okolo tyčících se útesů. Až poté dorazíme do Thorang Phedi, poslední vesnicí před Thorong La. Na této cestě jsme odměněni jedním z nejlepších pohledů na Mt. Gundang, Mt. Syagang, Thorung Peak a Mt. Khatungkan.

 • Ubytování: Lodžie, Hodiny: 8, Nadmořská výška: 4 040 m

Den 11 24.10.: Thorung Phedi přes sedlo Thorang La ( 5 416 m ) do Muktinath ( 3 800 m ):

Začneme prudkým dvouhodinovým stoupáním do tábora ve výšce 4890 m. Z něj nás čeká zvlněná stezka do sedla Thorang La 5 416 m. Kocháme se pohledem na oblast Annapurny na jihu a Mukut Himal hraničící s Dolpo na západě. Sestupujeme do Mustangu strmým kopcem asi 3 hodiny do Muktinathu. Zde je jedno z nejdůležitějších poutních památek pro hinduisty. Svatá voda proudí ze 108 vyřezávaných hrnců kolem chrámu Vishnu v háji topolů. Muktinath je také domovem mnoha etnických Tibeťanů a svatého Buddhy.

 • Ubytování: Lodžie, hotel, Hodiny: 8, Nadmořská výška: 5 416 m 

Den 12 25.10. : Muktinath přes Kagbeni ( 2 800 m ) do Jomsonu ( 2 743 m ):

Po snídani dojdeme do vesnice Kagbeni, která je bránou k Hornímu Mustangu. Budeme mít možnost navštívit buddhistický klášter starý 500 let, který se nachází ve městě. V naší lodžii si užijeme skvělou kuchyni a budeme se kochat výhledy přímo z prosluněné lodžie na zelená políčka a koryto řeky Kali Gandaki. Po obědě můžeme vyrazit na krátkou procházku, kde nakoukneme do zakázaného království Horního Mustangu. Navštívíme první vesničku, kam ještě můžeme bez speciálního povolení. Na cestě do Jomsonu zvolíme o něco delší, ale nádhernou, variantu s nahlédnutím do vesniček, kde turistu dlouho nepotkali. A nebo se tam rovnou přesuneme místní dopravou po silnici. Uvidíme dle nálady na místě.

 • Ubytování: Lodžie, Hodiny: 8, Nadmořská výška: 2 743 m

Den 13 26.10: Jomsom do Pokhara ( 950 m ) letecky:

Dnes nás čeká ranní let trvající 22 minut z Jomsonu do Pokhary. Jakmile dorazíme na letiště Pokhara, odjedeme do hotelu. Odpoledne si projdeme údolí Pokhara s krásnými výhledy a jezerem Fewa. Můžeme navštívit Devils vodopád, mezinárodní horské muzeum či tibetskou uprchlickou vesničku a jeskyni Gupteshower.

 • Ubytování: Hotel, Hodiny: 2, Nadmořská výška: 920 m

Den 14 27.10: Pokhara do Káthmándú letecky: 

Poletíme místní aerolinkou do Káthmándú. Večer nás čeká poslední noc v Nepálu, kde si vychutnáme nepálské kulturní večerní představení, pořídíme poslední krásné snímky a budeme diskutovat o návratu zpátky do Nepálu :-)

 • Ubytování: Hotel, Hodiny: 2, Nadmořská výška: 1 400 m 

Den 15 28.10.: Odlet:

Odvoz na mezinárodní letiště a přesun do další destinace :-)

Doporučené znalosti a kurzy

 • Základy ovládání zrcadlovky (expoziční programy, měření expozice, zaostřování, WB)
 • Základní fotografické pojmy (čas, clona, ISO, hloubka ostrosti)

Kurz je určen pro všechny mírně pokročilé a pokročilé fotografy, kteří zvládnou fyzicky náročnější fototrip.

Doporučené vybavení

 • Vlastní zrcadlovka / bezzrcadlovka
 • Objektiv
 • Plně nabité baterie
 • Paměťové karty
 • Stativ
 • Dálková spoušť
 • Outdoorové kvalitní oblečení a pevná obuv
 • Spacák
 • Dobrá nálada

Fotografické vybavení je možné si bezplatně zapůjčit, ale zodpovídáte za něj po doby vašeho pobytu. 

V ceně získáte

 • Fotografický program, znalosti a zkušenosti fotografa Petra Jana Juračky
 • Nikon produktového a technického specialistu, fotografa Josefa Marka
 • Služby zkušených českých průvodců po Nepálu- Honza Tráva a Miri Jirková
 • Nepálského horského průvodce nejvyšší certifikace- Ongchhu Sherpa
 • Odpovídající počet nosičů včetně jejich mzdy, ubytování, stravy, pojištění, vybavení a standardně vybavenou lékárnu
 • Plná penze včetně čajů a kávy v lodžiích (kromě alkoholických nápojů, soft drinků, balené vody a speciální kávy)
 • Standardní ubytování v hotelu se snídaní na 3 noci v Káthmándú (před a po treku)
 • Standardní ubytování v teahousech (lodžie) během treku
 • Odvoz soukromým autem z letiště do hotelu a naopak
 • Pozemní dopravu při všech přesunech (z Káthmándú do Beshisahar privátním autem a do
 • Dharapani místním jeepem, z Pokhary do Káthmándú turistickým autobusem či privátním autem)
 • Letenku z Jomsonu do Pokhary a z Pokhary do Káthmándú včetně letištních poplatků
 • Prohlídka hlavních památek v Káthmándú s průvodcem v privátním voze
 • Vstup do parku Annapurna Conservation a všechny další nezbytné vstupy
 • Všechny vládní taxy a daně
 • Možnost půjčování fotografické techniky a příslušenství

Cena nezahrnuje:

 • Letenku do a z Nepálu (v případě zájmu mohou čeští zástupci nepálské agentury Utmost Adventure Honza Tráva a Miroslava Jirková zajistit přes spolehlivou agenturu airpro.cz, kde letenky vždy nakupují)
 • Obědy a večeře během pobytu v Káthmándú a v Pokhaře
 • Alkoholické nápoje, soft drinky, speciální kávy, balené vody a energetické tyčinky
 • Vaše cestovní pojištění (povinné) – opět mohou čeští zástupci Honza a Miroslava pomoci zajistit
 • Nepálská vstupní víza (50 USD/osoba), která obdržíte při příletu na letišti Tribhuwan International Airport v Káthmándú (dostanete návod, jak si je vyřídit + platba probíhá na místě)
 • Další osobní výdaje (dobíjení, sprchy, prádelna, osobní vybavení na trek, ..)

Harmonogram

1. den
Přílet do Káthmándú
2. den
Prohlídka Káthmándú
3. den
Káthmándú – Beshisahar / Bhulbhule do Dharapani
4. den
Dharapani do Chame
5. den
Chame do Pisang
6. den
Pisang do Manang
7. den
Aklimatizace v Manangu
8. den
Manang do Siri Kharka a do Tilicho Base Camp
9. den
Výstup k Tilicho jezeru a zpět do Siri Kharka
10. den
Siri Kharka přes Yak Kharka do Thorang Pedi
11. den
Thorung Phedi přes sedlo Thorang La do Muktinath
12. den
Muktinath přes Kagbeni do Jomsonu
13. den
Jomsom do Pokhara letecky
14. den
Pokhara do Káthmándú letecky
15. den
Odlet z Káthmándú

Další informace

Organizátorem celé expedice je spolehlivá, léty vyzkoušená a přátelská nepálská agentura Utmost Adventure se svými českými zástupci Janem Trávníčkem a Miroslavou Jirkovou. Nikon škola je partnerem akce a spolu s jedinečným fotografem a lektorem Petrem Janem Juračkou zajišťujeme fotografický program po celou dobu. Petr se dívá na svět jinak, než většina z nás. A během dvou týdnů strávených s ním, vás nechá nahlédnout do svého světa, naučí vás, co sám roky získával a ukáže vám, jak vytvořit ty nejvíce dechberoucí záběry a timelapsy, jaké jste ani netušili, že dokážete. Protože Nikon škola není organizátorem akce, platba expedice neprobíhá přes nás, ale přímo cestovní agentuře Utmost Adventure. Je třeba si expedici objednat pomocí tlačítka u termínu a poté se vám ozveme s dalšími instrukcemi a zaplacením zálohy cestovní agentuře. Záloha činí 2 000 € a zbytek se doplácí na místě v eurech. Storno poplatky jsou platné dle podmínek Utmost Adventure.

Celý trek tak nebude nabit pouze putováním a objevováním přírodních krás, ale také uměním je zachytit. Věřte nám, fotografování si užijete více než dost :) Ale i tak se jedná o fyzicky náročnější fotografický workshop, než když vyrážíme na 3 dny do Velké Fatry, a je dobré být na to připraven. Důležité je být zvyklý „chodit“ 6-7 hodin denně v kopcích/horách. Ideální je i mít zkušenost s vyšší nadmořskou výškou z předchozích akcí, ale není to povinností. Toto ohlídají naši průvodci Honza a Miri, kteří vám pomohou s aklimatizací.

Obecně trek kolem Annapurny s výhledem na jezero Tilicho patří mezi lehčí treky a celý absolvujete jen s malým batůžkem a vaší fotovýbavou. Materiál nám ponesou nosiči. Chceme, abyste si akci především užili a hodně fotili, a ne se tahali s dvacetikilovými krosnami. Honza a Miri jsou zkušenými horolezci, kteří Nepál znají jako své boty a neustále se do něj vrací. I proto nám budou těmi nejlepšími průvodci, kteří sice program připravili, ale jsou schopni se přizpůsobovat aktuální situaci a měnit plán v případě potřeby. Není vše striktně dáno, naopak, vše funguje zejména na bázi dobrovolnosti. A tak se můžete sami rozhodnout, co chcete dělat, kdy a kde se najíst nebo jestli chcete absolvovat prohlídku města či nikoliv. Vždy se na cestě sejde bezvadná parta, takže je vše o vzájemné domluvě.

Samozřejmě bude k dispozici satelitní telefon i místní sim karta, pokud by se cokoliv dělo. Expediční lékárna bude taktéž zajištěna, co nezapomenout ve vaší osobní vám řekneme před cestou spolu s dalšími instrukcemi, co si nezapomenout. Výškovou nemoc vám Honza a Miri na základě svých bohatých zkušeností ohlídají a pomohou vám, aby vás ideálně nepostihla vůbec, stejně tak pomohou s přípravou na vyšší kopce. O této dvojce horolezců a dobrodruhů se dočtete více na www.honzatravnicek.cz.

Případné další doporučené vybavení na cestu s vámi probereme ještě před odletem.

Lokalita

Káthmándú
Nepál
Káthmándú