Zpět

Fotoexpedice Ekvádor 2022

Lokalita
Ekvádor
Různé lokality
Kategorie
Pokročilé
Cena
59 900 Kč s DPH
49 504,13 Kč bez DPH
 

Pokud byste chtěli z celého světa vybrat jednu zemi s největší koncentrací rozličných forem života, byl by Ekvádor jasným favoritem. Na Zemi není stát, který by dokázal nabídnout větší počet druhů živočichů a rostlin na kilometr čtvereční než právě tato malá země na rovníku. Na ploše tři a půl krát větší, než Česká Republika se tyčí zasněžené vrcholy majestátných sopek Antisana, Cotopaxi, Chimborazo a řady dalších, z nichž mnohé se tyčí do výšky přes 5000 metrů nad mořem. Téměř na dohled od těchto andských velikánů pak omývá pobřeží Tichý Oceán. Mezi těmito dvěma extrémy se rozkládají vysokohorské travnaté stepi Párama, velevzácné zbytky vysokohorských polylepisových lesů, suché, kaktusy porostlé oblasti srážkového stínu v interandinu, a ještě o kus níže jedna z nejvzácnějších pokladnic světové biodiverzity, oblast západních And známá jako Chocó. Na druhé straně And, tedy na východě, jsou svahy z počátku velmi strmé a pokryté neprostupným mlžným lesem. Tyto postupně klesají až do Amazonské nížiny, která dále pokračuje tisíce kilometrů na území sousedních zemí. Zůstaňme ale v nejhotspotovatějším ze všech světových hotspotů, v tropických Andách. V místě, ve kterém se potkávají tři klíčové vlastnosti, které činí tento region tak unikátním. Jsou to jak vysoká míra diverzity a endemismu, tak i ohroženost a křehkost celého ekosystému. Jen miniaturní území Ekvádoru je domovem více než 1600 druhů ptáků. A právě za nimi se v premiérové expedici Nikon Školy do Latinské Ameriky vypravíme.

Termíny

Aktuálně nejsou vypsané termíny kurzu.

Máte zájem o kurz?

Zřídit hlídacího psa

Darujte poukaz na kurz

Zobrazit detail kurzu

Obsah kurzu

Den 1

Po odletu z Prahy nebo Vídně a několika mezipřistáních, přistaneme na jednom z nejvýše položených mezinárodních letišť světa, v Quitu. Odsud se vydáme autem na amazonskou stranu And do malé vesničky na úpatí sopky Sumaco.

 

Den 2

Po dlouhé cestě na druhý konec světa zažijeme své první svítání uprostřed rozlehlého mlžného lesa. Budeme se pohybovat ve výškách kolem 1500 m nad mořem, tedy v klimatu věčného jara. Čeká nás první den mezi kolibříky, tukany, tangarami, ale i drobnými primáty tamaríny. Pomalu se začneme seznamovat s místní divokou přírodou a jejími skrytými obyvateli. Poprvé uslyšíme ranní kakofonii hlasů bezpočtu ptačích druhů. Naučíme se některé z nich poznávat?

 

Den 3

Zůstaneme na svazích sopky Sumaco, tentokrát se ale budeme věnovat převážně fotografování místních druhů kolibříků a plodožravých ptáků, kteří nám budou létat přímo před naše objektivy. Jak to zařídíme? Nechte se překvapit a připravte si raději dostatečně velké množství paměťových karet, přijdou nám vhod.

 

Den 4

Ještě jedno ráno věnujeme ohnisku diverzity na amazonské straně And a zahájíme přesun do výše položených míst. V Andách totiž dochází ke změně druhů, a tedy k novým fotografickým příležitostem velmi rychle. Často stačí přijet do jiného údolí nebo změnit nadmořskou výšku o pár stovek metrů a ocitneme se v jiném světě. Cestou budeme zastavovat na fotografování krajiny a a prozkoumáme i několik slibných míst z pohledu fotografa zvířat.

Večer zakotvíme v nevelké vesnici Papallacta, kde strávíme naši nejvýše položenou noc. Spali jste už někdy ve výšce téměř 3500 m n.m.? Abychom připravili naše těla na desetistupňový chlad, jen obtížně zaháněný těžkými dekami z lamí vlny, prohřejeme se nejprve pořádně v termálním bazénu přímo na zahradě našeho penzionu. O teplou vodu se nám postará další sopka, tentokrát Antisana.

 

Den 5

Den začneme velmi brzy a pěkně zostra. Pravda, budeme se pohybovat asi 35 km jižně pod rovníkem, ale čepice a rukavice přijdou jistě vhod. Fotografovat totiž budeme vysokohorské druhy ptáků v nadmořské výšce kolem 4300 m. Cílovými druhy budou například písečník rezavý, vzácná tangara wetmoreova, nejvýše žijící kolibřík světa a zároveň endemit Ekvádoru, kolibřík čimborazský a řada dalších druhů. Čekají nás také úchvatné výhledy na sopku Antisana v ranním slunci, takže kdo je srdcem krajinář, přijde si jistě na své. A než opustíme východní stranu And, zastavíme se ještě na jedné lokalitě, abychom zkusili štěstí při fotografování ohroženého tukana horského, sojek tyrkysových a několika druhů kolibříků, které již na druhé straně And nepotkáme. Večer se přesuneme na okraj Quita, kde strávíme noc.

 

Den 6

Východní pás sopek jsme nechali za sebou, ale se sopkami ještě nekončíme. Tentokrát se budeme pohybovat na úbočí aktivní sopky Pichincha. Brzy ráno opět nabereme výšku a prašnou polní cestou vystoupáme až do 3000 metrů, kde už nás čeká jeden ze svatých grálů milovníků ptactva – štidlák perličkový! Že jste o něm doposud neslyšeli? Vlastně není divu, protože místo, které navštívíme je pravděpodobně jediné na světě, kde si tohoto extrémně skrývavého ptáka můžete opravdu pořádně prohlédnout a vyfotografovat. Na programu bude i pták s nejdelším zobákem na světě v poměru k tělesné délce, kolibřík mečozobec, a řada dalších atraktivních druhů.

 

Den 7

Probouzíme se na severní polokouli a zároveň na dalším kouzelném místě, kam jsme se po včerejším fotografování přesunuli. Jsme v nadmořské výšce kolem 1500 m n.m., nedaleko vesnice Nanegalito, a opět se ocitáme v jiném světě. Jsme doslova v epicentru biodiverzity. Víte, kde lze na jednom místě pozorovat nejvíce druhů kolibříků na světě? Hádáte správně, právě tady! A převážně právě kolibříkům se dnes budeme věnovat nejvíce. Vyzkoušíme si pokročilé techniky práce s blesky, a naučíme se, jak zmrazit super rychlé pohyby nejmenších ptáků světa. I dnes budeme mít šanci vyfotit další (nejen) ptačí obyvatele mlžného lesa. Vynoří se z lesa tayra? Narazíme na některé z lesních pěšin na stopu pumy nebo medvěda brýlatého? Nechme se překvapit, jaká překvapení nám den přichystá.

 

Den 8

Dnes ráno si opět trochu přivstaneme a přemístíme se do hloubi údolí Tandayapa, kde navštívíme birdwatchery vyhlášenou Bellavista Cloud Forest Lodge. Tady využijeme možnosti zdejších pěšin vedoucích do hloubi mlžného lesa a systému různých krmítek lákajících ptáky na nektar, ovoce, kompost, hmyz a jiné dobroty. Řadu druhů bychom jinde jen s obtížemi spatřili, natož fotografovali. Cestou zpět do našeho ubytování, se zastavíme u přítele, na jehož zahradě před pár lety BBC natáčela své záběry kolibříků pro díl Džungle, z cyklu Zázračná planeta II.

 

Den 9

Dnešní den bude ve znamení ikonických ptáků mlžného lesa. Asi největším lákadlem dnešního dne bude fotografování skalňáků andských na jejich tokaništi (leku). Za těmito červenými nebo oranžovými krasavci se ovšem lze vypravit i na jiná místa And. Jakého ptáka ale nikde jinde na světě nevyfotíte a kterého si tento den zapíšeme do paměti (nejen) našich paměťových karet? Čeká nás pitule velká a čtyři její menší příbuzní. Pro mnohé je spatření jen tohoto druhu dobrým důvodem návštěvy Ekvádoru.

 

Den 10

Dnes zvedáme kotvy v údolí Tandayapa a přesouváme se o několik horských hřebenů severozápadně, do těsného sousedství asi nejdražší lodge v Ekvádoru – Mashpi Amagusa. Ne nadarmo vzniklo tohle zařízení pro movité turisty právě zde. Ptáky, kteří na nás už teď čekají, totiž jinde jen sotva zahlédnete, natož abyste je měli jako na dlani. A co že nás tady čeká za „špeky“? Kromě jiných například tangara Edwardsova, tangara třpytivá nebo kotinga oranžovoprsá. Odpoledne je pak ještě možnost vypravit se do nedaleké jeskyně na jedny z nejbizarnějších ptáků And – gvačary jeskynní. Odsud nás čeká přesun do ptáčkařské metropole světového významu, Minda.

 

Den 11

Mindo je malé městečko uhnízděné v srdci andského mlžného lesa, ve výšce kolem 1200 m n.m. Odsud budeme v následujících dnech dělat výpady do okolí. První z takových výpadů nás čeká do nadmořské výšky 1000 m n.m. Tady už se budeme pomalu nořit do vlhkých tropů. Opět nás čekají nové druhy kolibříků, ale i velké druhy tukanů, jako tukan žlutohrdlý a hnědohřbetý. Při (větší) troše štěstí spatříme velkou raritu, kukačku ekvádorskou. Neuvěřitelný hlas vydávaný rychlým pohybem křídel samců nás dovede na tokaniště pipulek kadeřavokřídlých. Líbí se vám představa fotografování tukanů, vousáků, tangar a kolibříků od stolu s dobrým jídlem? I tohle je na programu dnešního dne.

 

Den 12

Dnešek bude trochu odpočinkový, i když posuďte sami. Nečekají nás sice žádné velké přesuny z Minda, o to víc se ale budeme procházet po místních kopcích. Brzy ráno se vypravíme ještě za tmy na lek skalňáků andských. Později nás čeká jízda v otevřené kleci nad údolím řeky ve výšce 150 metrů, krásné vodopády, tropičtí motýli v přirozeně působícím prostředí zdejšího „motýlária“ a řada dalších zážitků.

 

Den 13

Předposlední den našeho andského putování se vypravíme do nejnižších poloh ekvádorského Chocó. Našim cílem bude Río Silanche, vlhký podhorský les v 500 m nad mořem. Je to jediné, relativně snadno dostupné místo, kde lze pozorovat a fotografovat nížinné druhy Chocó. Zdejší rezervace má navíc k dispozici pozorovací věž, která nás dostane do korun stromů, kde se odehrává většina ptačí aktivity.

 

Den 14

Přemýšlíte, co nám ještě před odletem domů chybí? Možná by to chtělo ještě jeden druh tukana? No dobrá, máte ho mít. Celé dopoledne strávíme na místě, kde budeme moct fotografovat ohroženého tukana modrého! Ano, je to ten, který je vyobrazený na titulní straně „Birds of Ecuador“. Samozřejmě, že kvůli jednomu druhu, jakkoliv atraktivnímu, bychom cestu nevážili. Čeká nás poslední ptačí smršť, abychom zaplnili zbývající volná místa na kartách.

Odsud už se vyhoupneme na andské hřebeny, kde naše putování za přírodou Ekvádoru začalo a s Ekvádorem se pomalu rozloučíme.

 

Den 15

Chvíli po půlnoci vyrazíme z Quita zpět domů, obtěžkáni nezapomenutelnými zážitky a gigabajty dat na paměťových kartách. Z vlastní zkušenosti vás musím varovat, že Latinská Amerika je silně návyková a odškrtnout si ji jednou prostě nestačí. Pokud mi v tomto dáte za pravdu, už cestou v letadle se můžete těšit na další expedice do Kolumbie a Panamy, které pro vás právě připravujeme. Brzy na viděnou a adiós!

Doporučené znalosti a kurzy

Kurz je určen pro pokročilé fotografy. Je potřeba zvládnout základní i pokročilé nastavení fotoaparátu. V případě drobností a nejasností bude samozřejmě k dispozici lektor Libor nebo promotér Nikonu.


nebo je dobré absolvovat minimálně:

Začínáme s fotoaparáty Nikon

Základy produktové a makro fotografie

Městská divočina

Doporučené vybavení

Technika:

 • Fotoaparát a vhodné teleobjektivy (300mm a více) - lze po domluvě bezplatně zapůjčit v rámci kurzu (techniku bereme jako vždy s sebou)
 • Stativ/monopod - lze po domluvě také zapůjčit
 • Ostatní přislušenství (náhradní baterie, paměťové karty atd.)

Ostatní:

 • Outdoorové oblečení a především pevnou obuv
 • Čelovka
 • Láhev na pití
 • Redukce na US zásuvky

Veškeré podrobné vybavení a další informace Vám ještě pošleme před odjezdem.V ceně získáte

Cena zahrnuje:

 • Vedení expedice, zajištění fotografického programu a lektorské vedení Liborem Vaicenbacherem
 • Zkušenosti cestovatele, fotografa a odborný dohled Michala Cimla
 • Zapůjčení vybrané techniky Nikon
 • Průvodce po těch nejlepších foto lokalitách Ekvádoru
 • Ubytování 
 • Doprava po Ekvádoru Cena nezahrnuje:

 • Zpáteční letenka z ČR do Ekvádor (cena cca 35 000 Kč)
 • Cestovní pojištění (zkontrolujte si prosím podmínky plnění vaší konkrétní pojistky; budeme se pohybovat ve výškách do 4300 m n. m., ale v mírném terénu; většina cestovních pojistek zadání vyhoví, ale lépe prověřit)
 • Očkování na cestu (není žádné povinné očkování, ani antimalarika, přesto se vyplatí očkování proti hepatitidě, břišnímu tyfu a tetanu)
 • Osobní výdaje za prádelnu, internetové i klasické kavárny, suvenýry apod.Harmonogram

1. den
Přílet do Quita
2. den
Pacto Sumaco: Parque Nacional Sumaco Napo-Galeras
3. den
Pacto Sumaco: Parque Nacional Sumaco Napo-Galeras
4. den
Papallacta: Reserva Ecológica Cayambe-Coca
5. den
Okolí sopky Antisana
6. den
Vyšší polohy sopky Pichincha
7. den
Údolí Tandayapa
8. den
Pacha Quindi a Bellavista
9. den
Paz de las Aves
10. den
Amagusa Preserva
11. den
Milpe a San Miguel de Los Bancos
12. den
Mindo
13. den
Río Silanche
14. den
Mindo a návrat do Quita
15. den
Odlet do Prahy

Další informace

Kapacita kurzu

Kapacita kurzu je přesně 6 účastníků. V případě nižšího počtu přihlášených účastníků se kurz nemusí uskutečnit.

Zdravotní rizika

Budeme se pohybovat v regionu s nízkou mírou potenciálních zdravotních rizik. Pro tuto expedici není nutné užívat antimalarika. Malárie je hrozbou pouze na severovýchodě Ekvádoru, kde se nebudeme pohybovat. Rovněž žlutá zimnice by nás neměla ohrozit. Doporučujeme kvalitní repelent s vyšším obsahem DEET a základní cestovatelské očkování (hepatitida A + B, břišní tyfus).

Objednádní kurzu

V tuto chvíli i vzhledem k situaci vytváříte prozatím objednávku. Ohledně platby a dalších pokynů k expedici Vás budeme kontaktovat individuálně!

Náročnost a dotazy

Workshop je fyzicky mírně náročný. Většina fotografických příležitostí bude dostupná autem. Pěšiny, po kterých se budeme pohybovat, jsou většinou poměrně dobře schůdné a nevyžadují nadprůměrné fyzické schopnosti.

V případě jakýchkoli dotazů se na nás obraťte přímo na jednoho z organizátorů:

Libor Vaicenbacher

libor.vaic@seznam.cz nebo +420 724 912 845

Michal Ciml

Michal.Ciml@nikon.com nebo +420 604 560 872

Pořadatelem kurzu je cestovní agentura Stella Travel.

http://www.mojeafrika.cz/ 

http://www.stellatravel.cz/
Lokalita

Ekvádor - různé lokality
Ekvádor
Různé lokality

  popis